Radi lakšeg razumjevanja ukratko će mo objasniti život i ulogu svakog člana zajednice.
Matica i pčele radilice se legu iz oplođeni jaja dok se trut leže iz neoplođeni jaja.
Razvoj legla
Jaje Stadij larve Poklapanje Larva/Lutka Potpun razvoj
Matica 3 4-8 9-ti Dan 9-15 16-ti Dan
Pčela 3 4-8 9-ti Dan 9-20 21-vi Dan
Matica
U normalnim uslovima u pčelinjem društvu nalazi se jedna matica. Njen zadatak je da polaže jaja iz kojih se legu novi članovi pčelinjeg društva. Matica ima sposobnost da polaže oplođena i neoplođena jaja. Oplodnja matice vrši se daleko od pčelanjaka u zonama gdje se okupljaju trutovi. Sam čin oplodnje odvija se u zraku. Samo najsposobniji trutovi mogu stići maticu i obaviti taj čin. Poznato je da maticu oplodi više trutova čak i do dvadest i sedam što je utvrđeno naučnim istraživanjem koje je provedeno u USA. Matica najviše jaja položi u prvoj godini svog života. Kvalitetna mtica u povoljnim uslovima može da položi i do 2000 jajaj u toku 24 sahata. Kako pčele znaju da je matica prisutna u pčelenjem društvu? Dok je matica prisutna ona svojim žljezdama luči feromone. Zahvaljujući prisustvu feromona u pčelinjoj zajednici svi članovi pčelinje zajednice ostaju na okupu u jednoj cijelini i vlada harmonija.
To su najbrojiniji članovi pčelinjeg društva. Zavisno od godišnjeg doba može da bude od 15 000 u zimskom periodu do 70 000 pčela na vrhuncu svog razvoja. Sam sam vršio eksperimente i uzimljavo na tri LR okvira pčela što je sigurno ispod 15 000 dok su temperature bile ispod -20 C' bez problema supreživjele surovu zimu .
Pčele radilice obavljaju razne poslove u košnici i van nje; odgajaju leglo, hrane maticu, proizvode vosak i grade saće, sakupljaju nektar, donose vodu u košnicu, skupljaju polenov prah i propolis obavljaju stražarske poslove kao i čišćenje unutrašnjosti košnice. Svi poslovi su podjeljeni prema starosnoj dobi pčela.
Trut se leže iz neoplođeni jaja iz trutovskih ćelija. Zadatak trutova u pčelinjem društvu je da oplode maticu. Osim toga, trutovi u pčelinjem društvu pospješuju rad pčela a proizvode i dio toplote za grijanje pčelinjeg legla. Kada trut navrši 12 dana starosti postaje sposoban da oplodi maticu. Broj trutova u jednom društvu varira zavisno od prilika kako u pčelinjem društvu tako i od pašnih prilika. Broj se kreće od nekoliko stotina do nekoliko hiljada. Najviše trutova u košnici je u toku rojevne sezone a to je period kada sakupljačice unoste najviše nektara i polena iz prirode u košnicu. Nekada se smatralo da ako u košnici ima dosta trutova da su oni pojeli veliku količinu meda. Međutim dokazano je da trut dobija hranu od pčela. Pčela ga hrani onda kada je potreban u košnici a kada je nepotreban pčela mu uskraćuje hranu. Na pčelinjaku trutovi nesmetano mogu ulaziti u bilo koju košnicu bez bojazni da će biti ubijeni od strane stražarica. Trutovi imaju razvijene mirisne žljezde, pa pomoću njih osjete miris matice koja izlazi na oplodnju i na rastojanju od 2 kilometra. Eksperiment koji je izvođen u USA vezano za okupljanje trutova i sparivanje matica praćenje je vršeno radarom a mirs koji matica ostavlja iza sebe dok je na oplodnji poredi se sa izduvnim gasovima mlaznog aviona. Poslije parenja sa maticom svaki trut odmah ugine.
Nema komentara:
Objavi komentar